neděle 23. prosince 2012

Bára 6M - dobrý strávník (23.12.2012)

Už krmím sám Barunku. Když maminka vynášela po mne nočník a Bára brečela hlady, tak jsem zastal maminku a začal jsem Báře oběd dávat sám a Barunka byla hned spokojená.

Táta o Báře říká, že je to smíšek. Maminka je ráda, že Bára konečně víc zapojuje ruce, opírá se o ně, až z toho začla o Vánocích i couvat.

Bára se během posledního měsíce naučila jíst zeleninu, maso i mléčnou kaši. Na Štědrý den má v plánu svoje první ovoce.

Na kontrolu jde Bára k paní doktorce až v lednu, takže míry a váhy zatím neznám, ale je to od pohledu pěkná dlouhá holčička.

A já jsem začal říkat téměř celé básničky, říkanky a písničky sám.

12.12. se maminka byla podívat v jesličkách Heřmánek na Ládví a domluvila mi, že tam budu moc od ledna si s dětmi ve čtvrtek a v pátek chodit hrát, tak už se začínám těšit.

V pátek 14.12. jsme s maminkou odjeli do Liberce nejdřív do Vesce navštívit kamaráda Tedíka s Týnkou. S těmi jsem si zas pěkně pohrál a zalumpačil. Byli jsme také venku na bobech. Večer jsme se pak přemístili do Ruprechtic k babičce a dědovi. O víkendu jsem si tam užíval společnosti Karolínky a v neděli přijela na oběd i malá Eliška, ta si hrála zejména s Bárou.

Tatínek v pátek chytil housera a do Ruprechtic za námi přijel až v sobotu odpoledne Fordíkem. To byla Fordíkova poslední jízda s námi a klíčky jsme dali tetě Šárce. Fordíka jsme měli všichni moc rádi a tak jsme šťastní, že zůstává v rodině. Tatínek se odevzdal v sobotu večer do péče tety Petry, ale jeho záda byla stále bolavá i o Vánocích.

Víkend před Vánoci jsme se přemisťovali v sobotu nejdříve do Turnova k prababičce, kde se vystřídala za víkend skoro celá rodina. V neděli dopoledne jsme pak odjeli do Bělé navštívit babičku a dědu a podívat se, jak se tam zabydlují (20.12 se tam totiž finálně přestěhovali z Prahy). Odpoledne jsme se pak přemístili do Ruprechtic, kde jsme zůstali přes Vánoce.

pondělí 10. prosince 2012

26. měsíc - Ella, "jako Tedík", "od Tedíka" a Mikuláš (10.12.2012)

Stále mluvím o Elle, která byla u nás na návštěvě a také ji telefonuji mobilem či jiným telefonem.
Poslední dobou jsem si oblíbil dělat věci jako Tedík, zejména chodit na záchod jako Tedík, tj. čůrat ve stoje na stupínku přímo do záchodové mísy. Od Tedíka mám spoustu oblečků a tak jsem nabyl dojmu, že všechno nové je od Tedíka...

Na soustředění jsem stál letos poprvé na lyžích. Maminka také potrénovala na běžkách a vybruslila až na Vrbatovku. Tatínek byl rád, že se může věnovat mně a Báře a na lyže ani moc nechtěl (bylo málo sněhu). Na horách chodí Mikuláš dřív, aby stihl obejít všechny děti. A tak už v sobotu 1.12. přišel na chalupu čert, který dělal kotrmelce a strašný hluk, až jsem se z toho rozklepal a zapotil a raději jsem si řekl, že půjdu na záchod. Tři andělé čerty sice odehnali, ale ještě tam byl vysoký pán s velkým kloboukem (Mikuláš). Z toho jsem měl také strach a jak se ke mně přibližoval, tak jsem se schoval za mámu a raději jsem už nevylezl a Kolo kolo mlýnský, které jsem chtěl s Ellou zatančit jsme ani andělům nepředvedli.

Z hor jsme se vrátili celkem zdraví a tak šla Bára v úterý na očkování Prevenarem (pneumokoci). Tatínek mimořádně pracoval z domova a tak ráno hlídal mne a potom Barunku zatím, co já jsem jel s maminkou plavat. Ve středu ráno přišla Barunku hlídat babička Ála a já jsem byl na cvičení. Barunka se ale brzy probudila a byla nešťastná, to byla asi zejména tou rýmou, která se jí do rána trošku spustila.

Ve čtvrtek jsem si na metru před polednem vyzvedl kamarádku Elišku s maminkou Bárou. Společně jsme šli na trh, kde jsem Elišce koupil trubku a na oplátku dostal tyčku s rolničkami. Pak jsme šli k nám domů, kde jsem celé odpoledne prospal, takže jsem si moc nestihl s Eliškou pohrát. Rád jsem ji ale zas večer vyprovodil na metro. Tam já chodím moc rád. Bára ten den snědla poprvé celou 190g skleničku brambory s mrkví.

V pátek 7.12. si ráno táta nechtěl ode mne vzít jeho pracovní batoh. Odešel s jiným, velkým, dal si do něj nějaké obrovské boty a vzal si také vak na lyže. Po práci jel rovnou na víkend s kolegy na hory a maminka zůstala s námi sama doma. Já jsem začal mluvit i v minulém čase, ale stejně jako maminka, tj. v ženském rodě, takže je z toho maminka občas trochu zmatená. V pátek i v sobotu jsem byl před obědem na odrážedle a maminka měla radost, jak mi to pěkně drandí.

V neděli jsme před polednem jeli s maminkou autobusem přes Prahu k prababičce. Tam se odpoledne konala oslava dědových 60tin a tak se sešla celá rodina. Já jsem u prababičky vzorně po obědě usnul s Myšákem a odpoledne jsem tam zkoumal byt a pomáhal mamince s přípravou jídla. Také jsem ochutnal jídlo i cukroví. Večer se k nám přidal tatínek a jeli jsme domů našim Zálesákem (velkým autem) a táta mu zapnul čtyřkolku. V Praze totiž do večera napadla vrstva sněhu, na které bychom jinak klouzali.

V pondělí 10.12. mi bylo 26 měsíců. Jsem již upovídaný kluk, všechno komentuju a sám tvořím věty. Rád mamince pomáhám a teď, když maminka musí krmit Barunku, tak já jím téměř všechno samostatně.
V pondělí byl u nás na návštěvě kamarád Vojtík Matějíček, s kterým jsem večer tak dováděl, že se mi pak nechtělo vůbec jít spát.

Barunka, ta byla ráno na rehabilitaci a má stále posilovat zádíčka cvičením na bříšku a ruce při hře na balóně nebo na trakaři. Barunka se již hodně přetáčí na bříško, rotuje, zvedá se na ruce a také dává nožičky pod bříško. Jí k večeři již plnou dávku (150ml vody) kašičky a k obědu zeleninu. Dnes poprvé měla k obědu zeleninu i s masénkem (190g).


neděle 25. listopadu 2012

Bára 5M - začíná s příkrmy (23.11.2012)

V neděli 11.11. se Bára začala trošku vzpínat na rukou. Nejčastější pozicí na bříšku je však stále letadlo.

V úterý 13.11. byla Bára na 5měsíční kontrole u paní doktorky. Bára krásně zas vyrostla a přibrala. Má 6,34 kg a 67,5 cm. Bára dostala další očkování hexavakcíny a nechala si nastřelit na ouška parádu. Nosí teď krásné náušničky.

Hned další den maminka zkusila dát Báře mrkvičku. Bára u toho vypadala spokojeně, smála se a pěkně ucucávala tu dobrůtku. Maminka si ale uvědomila, že Barunce bude 5 měsíců až za týden, takže s dalším ochutnáváním ještě počkala.

Bára je velký povídálek a ve čtvrtek 15.11. začala povídat zas jiným způsobem, otvírá u toho rtíky a mele pusou :-)

V pátek jsme byli u Berků ve Vesci a Tadeáš s Týnkou se pěkně mazlili s Barunkou. Víkend jsme pak strávili v Ruprechticích, kde byla na návštěvě jeden den malá, ale čiperná Eliška a druhý den jsem měl velkou zábavu s tetou Šárkou a sestřenkou Karolínkou.

Po měsíci se Barunka začala 20.11. opět sama přetáčet na bříško. Hodně se o to snaží a občas se jí to zadaří. Také si začala více dávat kolínka pod zadeček a zvedá ho.

Barunka teď tráví hodně času s prababičkou Libuší, protože já chodím každé úterý dopoledne na plavání a ve středu na cvičení do velké tělocvičny. To si Barunka hraje a zpívá s prababičkou nebo spinká v kočárku. Já si sportovní aktivity s maminkou moc užívám a jsem obvykle tak unavený, že v poledne brzy usnu.

22. 11. se Bára pustila do jídla, snědla krásně 30g mrkve a na 5ti měsíční narozeniny v pátek 23. 11. si dala ještě větší porci. To k nám pak odpoledne přišla spousta kamarádek - Andulka Huzyčová a Ella s Lisou. Náš tatínek byl mimořádně již před pátou hodinou doma a pekl pohoštění. Večer nám promítala Lucka s Milanem fotky z jejich dovolené v Indii. Barunka byla celý den nejhodnějším dítětem, většinu času totiž prospala nebo si samostatně v tichosti hrála. Zato já s Ellou a ostatníma holkami řádil. Rodičům jsme nakonec ale udělali radost, když já, Ella i Lisa jsme společně relativně brzy usnuli v mém pokojíku.

V sobotu jsem si ještě pohrál s Ellou a pak jsme odjeli na víkend za babičkou do Bělé. Táta pomáhal dědovi  na baráku a já chtěl také pomáhat. Pomáhám teď moc rád, ale dospělí to ne vždy oceňují. S babičkou jsem krmil kapry a kačeny, šel na procházku i na projížďku na kole. Barunka si užívala, že se jí někdo věnuje a s babičkou si povídala, hrála si na dece a důkladně potrénovala přetáčení na bříško, zejména přes levý bok. Poslední dobou si Bára v noci říká často o mlíčko, i v Bělé k ní maminka často vstávala a tak v neděli večer si dala Bára svojí první kašičku. Moc jí chutnala a maminka doufá, že Bára bude teď lépe spát.

sobota 10. listopadu 2012

25. měsíc - Vítkovy trable s usínáním (10.11.2012)

Co mám novou postýlku, tak jsem začal dělat problémy s usínáním. Když jdu spát, tak chci pak ještě několikrát na nočník a vracím se do pokoje pro rodiče. To se asi mamince moc nelíbí, protože mne už i do pokojíku zamkla.

Dříve jsem si nejraději nechával povídat pohádku O Káčátku. Nyní chci poslouchat O Mašinkách a potom zazpívat Halí belí.

O víkendu 27.-28.10. jsme byli na brigádě v Bedřichově. Náramně jsem si tam vyhrál s Ellou a Lisou, ale také s malou Elinou a Ondrou. Když jsem si nehrál s nimi, tak jsem se procházel venku po prvním letošním sněhu nebo pomáhal ostatním chlapům na parkovišti. Také mne vzali na procházku babička a děda z Liberce. V sobotu jsem se při ukládání do postele nejdřív zasnoubil s Ellou (Ella řekla: Ty jsi muž a já jsem žena. Vezmeš si mne za ženu?) a poté jsem při usínání vylezl z postýlky a bavil jsem se s Bárou, která původně spala vedle na posteli. Asi jsem jí probudil... Nakonec mne musela po svačině uspat maminka, s tátou nám to teď moc nejde.

V pátek 2. listopadu nás navštívila babička Ála s dědou a donesli mi z Krakovské spoustu plyšových kámošů a panenek. Všechny jsem si je vyskládal k sobě do postýlky, aby mi tam bylo veseleji. S usínáním se to ale moc nezlepšilo a maminka je na mne přísná.

Bára se od víkendu v Bedřichově přestala přetáčet na bříško. Ale zas víc a lépe na bříšku leží a začala dělat letadlo. Také si víc pobrukuje a zpívá. Přes den chodí obvykle spát do kočárku na lodžii, kde usíná samostatně. V noci se jednu dobu budila častěji, ale pak zvládla třeba i 8 hodin v kuse spát.

Sportování
V sobotu 3. listopadu jsem s tátou jel na kole nakupovat do OBI. Táta mne chválil, jak umím jezdit už rychle a držet na kole rovnováhu. V neděli jsme byli všichni plavat v hotelu Step a rozhodli jsme se, že začnu opět chodit na plavání. Bára zatím počkala v autosedačce u bazénu, jen jí asi bylo velké vedro.
Ve středu brzy ráno přišla prababička, aby byla doma s Bárou a já šel s maminkou na cvičení rodiče s dětmi do SK Prosek. Cvičili jsme ve veliké tělocvičně - chodili, běhali, tančili na písničky, lezli na žebřiny, skákali na trampolíně, chodili po kladině, lezli a skákali z bedny, házeli míčem na koš... Moc se těším, že tam zas za týden půjdeme znovu.

V pátek 9. listopadu jsme před polednem jeli s Bárou a s mámou na návštěvu za Ellou do Čelákovic. Ella má 10.11. třetí narozeniny a tak u ní byla oslava. Maminku jsem příjemně překvapil, když jsem tam po obědě zvládl usnout na velké posteli. Bára tam také vzorně usínala ve svém kočárku. Odpoledne jsem si pěkně pohrál a zařádil s Ellou. Také jsme se spolu tulili na zemi a pomáhal jsem jí sfouknout svíčky na dortu. Večer jsem se pak rozhodl, že u Elli zůstanu přes noc. Maminka s Bárou odjeli a já si užil zbytek večera s Ellou a Lisou a usnul jsem u Elli v pokojíku na její cestovní matračce a v její noční košilce.

V sobotu mne Ella s rodiči dovezla dopoledne domů. Tam jsem si dal oběd a odpoledne jsme jeli na návštěvu k Nouzům pozdravit Honzíka a podívat se na malou Šárku. Také jsme se s nimi prošli venku a v šest večer už jsme pospíchali domů, protože měla přijet Ella a přivézt mi moje věci, které jsem zapomněl u nich v autě. Ella se zároveň rozhodla, že tentokrát přenocuje ona u mně. Večer jsme si spolu ještě chvilku pohráli, povečeřeli u jednoho stolku, vyčistili si zoubky, poseděli na nočníku (já několikrát) a usnuli i se všemi plyšáky.

úterý 23. října 2012

Bára 4M (23.10.2012)

Báře jsou čtyři měsíce!

Bára si brouká a fouká z pusinky tak, že dělá bublinky. Pár dní už se přetáčí na bříško, na kterém docela dlouho vydrží. Maminka s ní na bříšku i cvičí, aby si Bára posílila zádíčka.

Před týdnem (19.10.) byla Bára na 4M kontrole u paní doktorky. Ta byla s jejím psychomotorickým vývojem spokojena. Báře naměřily 5,77 kg a 65,6 cm.

Já se s Bárou stále moc rád tulím. Mamince pomáhám s přebalováním a uklízením plen. Když je potřeba, tak jdu Barunku utěšit.

Na Barunčiny 4M narozeniny nás navštívila teta Jana, která za dva týdny čeká také miminko. Naší Báře už je malá kolébka a tak jsme jí dali tetě pro miminko. A já jsem Barunce přenechal svojí dětskou postýlku.

sobota 20. října 2012

Bára se přetáčí a nový nábytek (20.10.2012)

Bára sice má stále cvičit na bříšku a posilovat tedy zádíčka. Ona už se rozhodla, že se chce přetáčet a konečně se jí to na pravou stranu povedlo a tak to běžně začala dělat. Maminka nemá moc radost, když se Báru snažím pomoc přetočit na bříško nebo naopak z boku vrátit zpět na záda.

O víkendu jsme absolvovali celkem 3 návštěvy Ikei a rodiče oba dny do ranních hodin sestavovali nábytek. Výsledkem je moje nová dětská postel a nábytek v obýváku, který mne moc baví.

středa 10. října 2012

24. měsíc - dva roky (17.9.-10.10.2012)

Po návratu z dovolené jsme byli zas samá návštěva. Hned v pondělí Filípek, který mi přinesl můj první dárek k druhým narozeninám a to motorovou pilu. Hned jsem si ji moc oblíbil. V úterý Anička Huzyčová, která u nás strávila celý den. Ve středu ráno jsem dostal velkou rýmu. To byla škoda, protože jsem nemohl jít odpoledne s Barunkou na Vítání občánků. Tak jsem jí na radnici alespoň doprovodil.

K Barunce jsem měl zakázáno se tulit, aby ode mne nedostala tu rýmu. Přesto v noci na pátek se jí spustila, že maminka vyndala i odsávačku a vincentku. V pátek 21.9. jsme ráno válčili s tátou a Barunkou doma sami, maminka byla totiž u zubařky. Pak jsme naložili auto a odjeli za babičkou do Bělé. Cestou jsme zvládli zastávku v Tescu na Skalce, kde je obchůdek s botičkami. Koupil jsem si hned čtyři páry nových bot - bačkůrky, boty celoroční, holínky a zimní boty. Maminka doufá, že má zas na dlouho s nákupem bot vystaráno.

U babičky v Bělé jsem byl až do pátku 28.9. Bylo tam dobře. Děda mě naučil nakládat velkou lopatou náklaďák a rozvážet písek do ďoliků po dvoře. Babička mi půjčila pěkná autíčka, kalíšky a hrál jsem si s ní s dřevěnými kostičkami. Nejvíc mě bavilo z kostiček stavit skluzavky a nechat malé panáčky po nich jezdit. Vůbec nevadilo, že kostičky jsou určené na stavbu domečků. Mamince jsem pomáhal se stříháním muškátů, odvážel jsem odpad na náklaďáku do nádoby. Také jsem s babičkou plel záhon.

Bára se u babičky pěkně rozpovídala/rozbroukala. S babičkou by se pořád jen na sebe smály, chichotaly a něco si povídaly. Barunka se na zemi začala otáčet na bok, tak jsem zvědavý, kdy se překulí až na bříško. V neděli 23.9. oslavila Barča 3 měsíce a ve středu pak byla u paní doktorce na prohlídce. Bára krásně rostě, má 5,3 kg a 63 cm. Při zvedání hlavičky Bára sice zvedá zadeček a už by asi chtěla lézt, ale nemá stabilně a rovně zádíčka, takže jí paní doktorka poslala na cvičení na dětskou rehabilitaci. Pak jela Barunka ještě na kontrolu kyčlí, tam je vše v pořádku.

V pátek jsme se i s tátou přemístili nejprve do Liberce na oběd a udělali jsme si tam se sestřenkou Karolínkou procházku do Dekatlonu. Chtěl jsem si tam pořídit odstrkovadlo a nový spacák, o kterém již delší dobu každý den mluvím. Neměli tam pro mne ale nic rozumného, tak alespoň maminka ve výprodeji pořídila pro sebe nové boty. Večer jsme pak přejeli do Bedřichova, kde byli moje kámošky Kalinovi - Ella a Barunka. Společně jsme si tam o víkendu hráli a chodili na hřiště. Moc mne bavila trampolína kousek od baráku. Tátové zatím pracovali na chatě.

V neděli jsme večer přejeli do Vesce za Berkovými a s maminkou jsme tam zůstali až do úterka. Pěkně jsem si s Týnkou a Tedíkem pohrál. Oni mají nově na zahradě také trampolínu, takže jsem si to tam zas mohl užívat.

Když jsem se v úterý 2.10. vrátil domů, byl jsem moc rád, že zas vidím tátu a svoje hračky. Rodiče mi večer ustlali na mojí cestovní matračce a šel jsem poprvé spát bez plen a pak jsem bez plen. Dvakrát byla nehoda při usínání, ale pak se mi to dařilo dobře.
Ve čtvrtek 4.10. byla Bára na očkování (2.Hexavakcína) a já jsem dostal svoji druhou dávku Priorixu (zarděnky, příušníce aspol.). Bára byla po očkování bez reakce a v pátek večer jsme odjeli na víkend na Skalák, kde byla opět kamarádka Ella, ale tentokrát i její sestřička Lisa a další kamarádi - Bořek, Júlinka, Filip. V sobotu si rodiče udělali výlet na kolech a my s Ellou na odrážedle. Já jsem dostal dopředu k narozeninám nové odrážedlo, které jsem už ve čtvrtek a v pátek zkoušel doma. Teď jsem jezdil celkem dobře, ale když jsem se vyhýbal autu, tak jsem uhnul předním kolem až do příkopu s kopřivami.
V neděli se značně ochladilo a bylo deštivo, tak se žádný větší výlet nekonal a hráli jsme si s Ellou v baráku

Jsou mi 2 roky!
Už povídám téměř všechno, co se mi podaří zopakovat. Tvořím i jednoduché věty (ze 2-3 slov).
Maminka mi naměřila 91 cm a navážila 12,2 kg.

Bára se za pomocí vykopávání nožek do vzduchu úspěšně přetáčí na bok.

Oslavu narozenin jsem měl jednu v Turnově, kde se sešli téměř všichni a udělali jsme si společný výlet do restaurace U Medvěda ve Bělé. Druhou oslavu jsem pak měl doma s Kováčovými. Všem moc děkuji za pěkné dárečky.
..